Akutní pomoc

Zde poskytuji užitečné rady a techniky, které Vám mohou pomoci zvládnout akutní stres nebo úzkost. Tato stránka nenahrazuje profesionální lékařskou péči. Pokud máte pocit, že potřebujete okamžitou krizovou intervenci, obraťte se na nejbližší krizové centrum.
V případě, že se cítíte Vy nebo někdo u Vás v ohrožení života, zavolejte linku první pomoci na čísle 155. Další možný kontakt pro oběti násilí je například Bílý kruh bezpečí, https://www.bkb.cz/ a jejich telefonní linka 116006 (linka pomoci obětem kriminality a domácího násilí).

Význam pohybové aktivity

Pravidelná i krátkodobá pohybová aktivita je jedním z nejlepších způsobů, jak zlepšit své duševní zdraví. Napomáhá uvolnění těla a snižuje napětí. Fyzická aktivita stimuluje uvolňování endorfinů, což jsou hormony štěstí, které významně zlepšují náladu a snižují úzkost. Pohyb také pomáhá snižovat hladinu hormonů stresu, jako je kortizol a kortizon, a které, pokud v těle zůstávají, vedou k různým onemocněním. Nemusíte hned začínat s intenzivním cvičením; stačí každodenní procházka, lehké cvičení doma nebo plavání. Důležité je najít aktivitu, která vás baví, aby byl pro Vás pohyb přirozený a ať se nemusíte nutit.

Řízená imaginace

Imaginace je další mocný nástroj, který můžete využít k tomu, abyste si představili klidné a bezpečné místo, kde se cítíte dobře. Tato technika může být velmi užitečná při zvládání akutního stresu nebo úzkosti, před důležitou událostí nebo v průběhu významných životních změn. Pomůže Vám se trochu vzpamatovat a dostat se do lepší pohody, uvědomit si sám sebe. Posaďte se pohodlně, zavřete oči a představte si místo, které Vás uklidňuje. Může to být pláž, les nebo jakékoliv jiné místo, kde se cítíte v bezpečí a v pohodě. Snažte se co nejpodrobněji představit všechny detaily – zvuky, vůně, barvy. Jde o to, se na toto klidné místo na chvíli přemístit a nevnímat nic jiného. Mozek se situaci přizpůsobí a tím se zklidní. Tento mentální obraz vám může pomoci najít klid v situacích, kdy cítíte stres nebo úzkost. Jestli Vaše představivost nestačí nebo máte tu možnost, zkuste využít imaginačních cvičení na youtube, stačí zadat „řízená imaginace“ a najdete spoustu videí k poslechu a ke zklidnění.

Relaxace a meditace

Relaxace a meditace jsou klíčovými technikami pro dosažení vnitřního klidu a harmonie. Pravidelná praxe meditace vám může pomoci lépe zvládat stres a zlepšit celkovou duševní pohodu. Zkuste najít klidné místo, kde vás nikdo nebude rušit, posaďte se pohodlně a zaměřte se na svůj dech. Sledujte, jak se váš dech postupně zpomaluje a prohlubuje. Pokud máte rádi vedené meditace, můžete také využít různé aplikace nebo online zdroje, které poskytují širokou škálu meditativních cvičení.

Jak dýchat a uvolnit se při akutní úzkosti nebo panice

Když zažíváte akutní úzkost nebo paniku, může vám pomoci několik jednoduchých dechových cvičení. Nejprve se zkuste zaměřit na svůj dech. Dýchejte pomalu a hluboce, vdechujte nosem a vydechujte ústy. Zkuste se soustředit na to, aby váš výdech byl delší než nádech. Například, vdechujte na třidoby a vydechujte na šest dob, postupně prodlužte výdech a ž na 10 dob. Tělu se tímto cvičením zpomalí přísun kyslíku a je donuceno se uvolnit. Toto cvičení vám může pomoci zpomalit srdeční tep a snížit úzkost. Pokud cítíte, že potřebujete další pomoc, neváhejte se obrátit na odborníka nebo krizovou linku. Pokud jde o panickou ataku, jde jen o krátkodobé aktuální řešení. Zároveň je nutné v terapii pracovat na odstranění příčiny, případně na začátku zvolit i lékařskou medikaci, abyste byli terapie schopni.

Doufám, že tyto rady a techniky vám pomohou najít potřebný klid a rovnováhu ve vašem každodenním životě. Pečujte o své duševní zdraví stejně pečlivě jako o své fyzické zdraví – tělo i duše jsou jedno, jedno bez druhého nefunguje.. obojí jste Vy.

Pokud budete chtít odstranit příčinu Vašich obtíží, ať už víte o co jde nebo ne, neváhejte se objednat. Psychoterapie Vám ve většině případů může pomoci.