Dlouhodobě udržitelný a výkonný manažer

Případ začínajícího manažera: Nejedná se o konkrétní osobu, ale o smyšlený typcký příklad situace.

Pan Novák je ve svých třiceti pěti letech na vrcholu své kariéry. Nedávno povýšil na manažerskou pozici, na kterou dlouho cílil. Nová práce ho naplňuje a přináší mu radost. Po roce v nové funkci si získal uznání nejen od kolegů, ale i nadřízených. Zvládá své úkoly rychleji, zodpovědněji a precizněji než někteří jeho služebně starší kolegové. V práci se cítí sebejistě, využívá svůj přirozený talent a každá nová výzva ho posouvá kupředu.

Nicméně pod povrchem jeho úspěchu se začínají projevovat první náznaky nebezpečí. Ačkoli pan Novák na první pohled exceluje, jako jeho terapeut pozoruji, že se nachází na přímé cestě k vyhoření. Stále více ignoruje signály, které mu jeho tělo a mysl vysílají. Často zůstává v práci déle, než je potřeba, a jeho dny se prodlužují do noci. Když se cítí unavený nebo vyčerpaný, myslí si, že to může kompenzovat tvrdým cvičením v posilovně, což ho ale ještě více vyčerpává, Není však schopen si toto připustit. Postupně ztrácí kontakt se svými skutečnými potřebami a začíná ignorovat, co je pro jeho zdraví důležité.

Příznaky, které by měl pan Novák věnovat pozornost:

Chronická únava: Neustálá únava, i po delším spánku nebo odpočinku.V práci funguje z velk éčásti díky adrenlinu, který mu pozice přináší.
Nespavost: Problémy s usínáním, časté probouzení během noci, brzy ráno.
Podrážděnost a výkyvy nálad: Zvýšená citlivost na stres a negativní emoce.
Fyzické symptomy: Bolesti hlavy, napětí v krku a ramenou, zažívací problémy. Mohou sevyskytnout potíže s páteří, chřipky/angíny se doléčují i dlouhé týdny.
Vztek na kolegy, kteří „se méně snaží / neberou svou práci dost vážně.
Izolace: Omezování kontaktu s rodinou a přáteli pro nedostatk času.
Nezdravé zvládání stresu: Přehnané cvičení, nezdravá strava nebo nadměrné pití kávy a touha po „zaslouženém“ alkoholu.
Snaha o dokonalost: Vše musí být na 100% (ne-li víc).


Tipy na udržení úspěchu a výkonnosti bez vyhoření:

Úspěšní manažeři si často uvědomují, že klíčem k dlouhodobému úspěchu je vyvážený život. Pro mnoho začínajících manažerů je překvapivé (někdy to považují za nezodpovědnost k práci), jak velký důraz kladou na svůj soukromý život.

Prioritizace osobního života: Mnoho úspěšných manažerů vědomě dává přednost svému soukromému životu. Stráví kvalitní čas s rodinou, věnují se svým koníčkům a aktivně se účastní společenských událostí. Dle někteých názorů dokonce nelze být úspěšný manažer, nemá-li člověk úspěšné soukromí.

Flexibilní pracovní režim: Překvapivě mnoho z nich nepracuje na plný úvazek, ale práci prokládá časem věnovaným rodině, sportu a jiným aktivitám, které je naplňují.

Námitkou by mohla být ztráta zakázek / méně úspěšný business během nepřítomnosti manažera. Opak je pravdou. dlouhodobě úspěšný manažer dokáže odhadnout, které schůzky lze delegovat či odložit, kde šetřit síly a neplýtvat, dokáže plně využít potenciál svého týmu a předávat své zkušenosti příkladem.

Pravidelný odpočinek: Vědomě si plánují čas na odpočinek, ať už ve formě dovolené, krátkých přestávek během dne, nebo relaxačních aktivit, které jim pomáhají načerpat energii.

Tímto způsobem nejen zvyšují svůj dlouhodobý výkon, ale také udržují svou kariéru i osobní život v rovnováze. To, co se na první pohled může zdát jako iluze, je ve skutečnosti klíčem k jejich trvalému úspěchu.

Konzultace pro HR oddělení:

Jako psychoterapeut nabízím konzultace pro HR oddělení firem, kde společně probereme možnosti identifikace začínajících manažerů „v riziku“ a jak předejít situacím, které vedou k vyhoření. Vyhoření je nejen finančně náročné pro obě strany, ale také přináší velkou zátěž pro personalisty, kteří musí řešit, co s vyhořelým manažerem dál, jak ovlivní tým a projekt. Proaktivní přístup může firmě ušetřit nejen náklady, ale také ochránit její lidské zdroje a zajistit stabilní výkon týmu.

Příště: Kdy je vyhoření zdravé..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *